top of page

Granolamızın Hikayesi

Tohumdan hasadına kadar emeğimiz geçen Yulafı daha fazla insana nasıl ulaştırabiliriz diye çıktığımız bu fikir aslında YB Granola. 187 çeşit deneme ve yüzlerce kez farklı tadım ve tattırım sonrasında oluşturduğumuz reçetemiz şu ana kadar ulaştığımız binlerce müşterimizin damak testinden başarıyla geçti. 

İçerisinde sadece ve sadece Yulaf, Ceviz, Badem, Ay çekirdeği, Kabak Çekirdeği, Kurutulmuş Portakal ve çeşidine göre; yaban mersini, çilek, muz veya çikolata gibi doğal ürünlerin yer aldığı reçetemiz sadece bal ve pekmez ile tatlandırılmaktadır.  Herhangi bir koruyucu veya başka bir katkı maddesi kesinlikle yer almamaktadır.

granola-13-nisan-1614.png

Granola Nedir?

Granola Nedir ve Nereden Gelmiştir? 

19. yy. sonlarına doğru Amerika’da bulunan ve daha çok kamp yapan ve seyahat edenlerin kolay ve pratiklik açısından tercih ettiği doyurucu atıştırmalık olarak Granola hayatımıza girmiştir. Fakat zaman geçtikçe, tahıllardan aldığı besin değerleri, kuru veya taze meyveler ile birleşince kahvaltılık bir temel haline gelmiştir.
 

Alışılmışa gelen kahvaltılık gevrek anlayışını elde edebilmek ve eşit derecede yulafın gevrekliği sağlayabilmek için tavaya veya fırına alma işlemi sırasında sürekli karıştırılarak pişirilmesi gerekir. Böylelikle kahvaltılıkların gevrek dokusu kaybolmamış olur. Müsliden farklı olarak, karıştırılmış dolgu malzemesi için fırına veya tavaya geçmeden önce yağ veya üzüm pekmezi, bal gıdaları eklenir. Faydalarının en başında kalsiyum ve fosfor alımının olması yatar.
 

Fırından çıkan karışımın içerisine fındık, ceviz, badem, ay çekirdeği, kabak çekirdeği gibi besleyici kuru yemişler karıştırılır. Daha sonra kuru meyveler eklenir; yaban mersini, çilek, kuru üzüm, muz, kurutulmuş elma ve portakal eklenir. Lif, karbonhidrat, esansiyel yağ asitleri, vitaminler ve mineraller açısından zengin olan tüm bu bileşenlerin alımı çok besleyicidir.
 

Bizim Granolamızın farkı ise içeriğinin diğer granolara oranla daha zengin olmasında yatar. Size sadece yoğurt veya süt ile karıştırıp taze meyve ekleyip öğün olarak tüketmek veya atıştırmalık olarak gün boyunca yanınızda taşımak kalır.

Granolada neler vardır?

Protein, yağ (en doymamış), karbonhidrat (bol miktarda lif içerir) ve B ve E grubu vitaminler bakımından en zengin tahıllardan biridir. Ayrıca fosfor, çinko, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve demir gibi mineraller içerir. Vaouv omg :)

 

Tüm bunlar granolada bulunur. Peki tüm bunların Granolada bulunması bize ne gibi fayda sağlar?

  • Güne uyuşuk başlarsak tüm gün mutsuz hissederiz. İşte tam bu anda güne enerjik başlamanızı sağlar ve uyuşukluğunuzu üstünüzden atmaya yardımcı olur.

  • İçerdiği tahıl besinleri sayesinde Sürekli acıkma hissinizi geciktirir ve kan şekerinizin yükselmesini önlemeye yardımcı olur.

  • Kabız olduğunda rahatsız hissetmeyen yoktur herhâlde. Granola, sindirim sistemini yumuşatmaya ve yağlamaya yardımcı olan, dışkının geçmesini kolaylaştıran çok sayıda farklı lif sağlar. 

  • Zengin bir bitkisel protein kaynağıdır. Üstelik yoğurt ve süt eşliğinde tüketildiğinde etkisi daha artmaktadır.

  • Kalp damar sistemi için sağlıklı olan doymamış yağlar içermektedir. Dolayısıyla kalp ve damarların korunmasında önemli bir rol oynar.

Nasıl Yapıyoruz?

Ekibimiz ile Tanışın :)

Nerelerdeyiz

45ac55f9-e722_yunusmarket_logo_edited.jpg
hepsiburada-logo-1024.png
bottom of page